Şarkı Listesi

UĞUR GÜLBAHARLI – ANLATILMAMIŞ HİKAYELER

    youtube-music    

Anlatılmamış Hikayeler / Untold Stories isimli albümümü tamamen sözsüz, yani enstrümantal olarak tasarladım ve yıllar içinde biriktirdiğim müzikleri bir araya getirdim. Soundtrack (film müziği) tarzında düşündüğüm albüm, bir konu üzerine kurulu değil, fakat her zaman “kendi hikayeni kendin yaz” fikri ile oluşmasını ön planda tuttum. İnsanların bu müzikleri dinlerken, bir dizi veya film sahnesini ya da herhangi bir anısını hatırlamasını ve kendine göre bir konuyu düşlemesini istedim.

Albümde doğu ve batı enstrümanlarını bir arada kullanarak, hatta bazen elektronik alt yapı üstüne bu enstrümanları serpiştirerek, farklı bir harman elde etmeye çalıştım. Tamamını benim çaldığım solo piyano eserleri ya da düo (ikili) ile daha küçük oluşumlar yarattım, yanısıra yaylı çalgılar / senfonik orkestra için yazdığım eserlerle de orkestral olarak renkler oluşturdum. Albümün genel armonik temeli batı armonisine ait olsa da, parçalar içinde makamsal veya modal melodileri de sıkça kullanarak, çağdaş bir yapıda birleştirdim.

ŞARKILAR HAKKINDA

Yıldız Teknik Üniversitesi, Sanat ve Tasarım Fakültesi’nde Müzik ve Sahne Sanatları Bölümü Anabilim Dalı Başkanlığı görevini yürüten Uğur Gülbaharlı, verdiği kompozisyon eğitimi ile akademik olarak ön plana çıkmaktadır. Bununla birlikte, klasik ve modern tarzlarda yazdığı eserler çeşitli orkestralar tarafından seslendirilmektedir.

Sanatçı, bu albümde batı armonisi üzerine makamsal ve modal melodiler yazarken, synthesizer ve etnik sazları da aktif olarak kullanarak müzikal bir sentez oluşturmuştur. Bunun en çarpıcı örneklerini “Etnik Kaotik”, “Umutsuz”, “Diriliş” ve “Rüya” isimli parçalarda duymaktayız.

Yaylı Tanbur, Vokal: Özer ÖZEL
Klasik Kemençe: Aslıhan Eruzun ÖZEL
Ney:  Tolga ÜNALDI
Kanun: Esra BERKMAN
Mey: Turgay ÖZDEMİR
Trompet: Barış OKTAY
Klarinet: Övgü ÖZPARLAK
Vurmalı Çalgılar: Sait ARAT, Tolga ÜNALDI
Keman: Balkan TÜYSÜZ
Bas Gitar: Uğur ÖKTEM
Piyano – Synthesizer: Uğur GÜLBAHARLI
Davul Programlama: Ete KURTTEKİN & Uğur GÜLBAHARLI
Vokaller: Özer ÖZEL

Kayıt Stüdyosu: SG Audio Studio
Kayıt: Sertaç GÜLERNurkan RENDA (Prelude Piyano, Siluet Piyano, Pastoral Piyano)
Miks:
Sertaç Güler (1. Diriliş, 2. Etnik Kaotik,  6. Rüya, 7. Savaşa Çeyrek Var, 9. Sonbahar, 10. Umutsuz)
Uğur ÖKTEM (3. Pastoral, 4. Pastoral Piyano Versiyon, 5. Prelude, 8. Siluet)
Mastering: Ete KURTTEKİN

Fotoğraf Çekimleri: Aslıhan AVCI
Kapak Tasarımı: Aysu DÖNMEZ GÜLBAHARLI

Yapım: SG Müzik Yapım (SG Productions)
Prodüktör: Sertaç GÜLER
Menajerlik & Halkla İlişkiler: info@sgyapim.com – 0530 911 98 48

Uğur Gülbaharlı, 8-Eylül-1967‘de İzmir’de doğdu. Gençlik yıllarında spora ilgi duyarak Altay Spor Kulübü’nde futbol oynadı. Spor, hayatının büyük bir alanını kaplamasına ve geleceğini sporcu olarak sürdürmeyi düşünmesine rağmen, abisi Ömer Gülbaharlı‘nın onda gördüğü müzik yeteneği üzerine, 18 yaşındayken piyano ile tanıştı.

Müzik eğitimine 1987 yılında, 9 Eylül Üniversitesi, Güzel Sanatlar Fakültesi, Müzikoloji Bölümü’nde başladı. 3 yıl devam eden eğitiminin ardından piyano ve kompozisyon alanlarına yöneldi. Tam burslu olarak Bilkent Üniversitesi, Müzik ve Sahne Sanatları Bölümü, Bestecilik ve Orkestra Şefliği branşına girdi. Burada müzik tarihimizde çok önemli yeri olan, Türk Beşlileri’nden Necil Kazım Akses ve çok değerli eğitimciler ile çalıştı.

Ardından Ankara’da sahne kariyerine ağırlık verdi. Fender Blenders grubu ile süren grup çalışmaları, üniversiteyi bölüm ve fakülte birincisi olarak başarıyla tamamlamasından birkaç yıl sonra sona erdi ve 2000 yılında İstanbul’da Özlem Tekin ile konser ve albüm çalışmalarıyla devam etti. Rock müzik alanında yakaladığı başarılarla dinleyicisini geliştiren Uğur Gülbaharlı, klavyesi aracılığıyla içinde hissettiği müziği aynı samimiyet ve saflıkla müzikseverlere ileterek, pek çok önemli sanatçıyla ortak çalışmalar gerçekleştirdi.

Çeşitli mekanlarda ve konserlerde birçok Türk ve yabancı müzisyenle çalma imkânı bulan sanatçı, Özlem Tekin, Feridun Düzağaç, Candan Erçetin, Teoman, Demir Demirkan, Hande Yener, Ete Kurttekin, Özge Fışkın ve Serhat Kılıç gibi isimlerle klavyeci ve aranjör olarak çalıştı.

2013 yılında Absence adlı Pink Floyd Tribute grubunu kurdu ve grubuyla 2019 yılına kadar Türkiye’nin pek çok şehrinde, önemli festival ve etkinliklerde konserler verdi. Yanısıra Ozz, Eskici, Circus, Repertuar Köpekleri, Goygoy ve Galactica gibi gruplarla müzik yaparak geniş kitlelere ulaştı. Konser ve canlı müzik projelerini eğitim alanından koparmayarak, 2000 yılında, Yıldız Teknik Üniversitesi, Sanat ve Tasarım Fakültesi, Müzik ve Sahne Sanatları Bölümü‘nde öğretim görevlisi oldu ve eğitmenlik hayatı Anabilim Dalı Başkanı olarak devam etmektedir. Ayrıca besteci yönüyle başarılar kazanan sanatçı, çeşitli formlarda orkestra ve piyano eserleri, keyboard ve piyano için çok sayıda parça bestelemiştir. Müziğinde denge, berraklık ve duygusal yoğunluk yaratmaya önem veren sanatçının bestelerinde; ifade gücü, yüksek teknik ve tema bolluğu görülür.

Evli ve bir çocuk babası olan Uğur Gülbaharlı, eğitmenlik ve konser performanslarının yanısıra, 2012 – 2013 yıllarında, enstrümantal müzik bestelerinden oluşan Anlatılmamış Hikayeler / Untold Stories albümünün kayıtlarına başladı. Prodüktörlüğünü Sertaç Güler’in yaptığı albümde, Gülbaharlı‘ya birçok değerli akademik enstrümanist eşlik etti. Uğur Gülbaharlı, Ekim 2020’de yayınlanarak sevenleriyle buluşacak albümü Anlatılmamış Hikayeler‘in ardından, çeşitli müzik türleri üzerine parçaların yer alacağı yeni albümünün çalışmalarına devam etmektedir.

Albümdeki tüm müzik ve düzenlemeler Uğur GÜLBAHARLI’ya aittir.